Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach
ul. Okrzei 3, tel.: (32) 285 28 24NASI PARTNERZY
 

 

 

Licznik odwiedzin:

Witajcie!


W Zespole Szkół Budowlano-Architektonicznych oferujemy kształcenie w następujących kierunkach: technik architektury krajobrazu, technik budownictwa, oraz w szkole branżowej: betoniarz-zbrojarz, stolarz, murarz - tynkarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, dekarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Dołącz do nas, zapraszamy!

Poznaj kształcenie zawodowe w naszej szkole


Zobacz prezentację o naszej szkole (tutaj)Zapraszamy do naszej szkoły!


W Uczniowie technikum przystępują do egzaminów zawodowych, uzyskując tytuł technika, oraz przystępują do matury a następnie mogą podjąć studia, pracę zawodową lub założyć własną działalność.

Uczniowie branżowej szkoły uczestniczą w płatnych praktykach zawodowych (2 razy w tygodniu w klasie I i II i 3 razy w tygodniu w kl. III) i zdają egzamin czeladniczy w zawodzie, następnie mogą podjąć naukę w branżowej szkole drugiego stopnia, pracę zawodową lub założyć własną działalność.

Aktualności


Prezentacja ZSBA

Film prezentujący naszą szkołę znajdziesz pod adresem -> kliknij tu
Rekolekcje po Śląsku

Link do filmu -> kliknij tu
AKADEMIA WYKONAWCY ŚNIEŻKA

17.02.2015 r. szkołę odwiedził pan Krzysztof Maziarz, specjalista ds. szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka, który zainicjował realizację nowatorskiego projektu Akademia Wykonawcy Śnieżka, przeznaczonego zarówno dla wykonawców jak i dla szkół. Jego celem jest zapoznanie uczestników z nowoczesnymi materiałami, profesjonalną wiedzą oraz umożliwienie im nabycia praktycznych umiejętności z zakresu aplikacji materiałów dekoracyjnych i budowlanych. Na początku szkolenia prowadzący dokonał prezentacji firmy ŚNIEŻKA, jej obszaru działania, marki itp. Następnie zostały wprowadzone podstawowe pojęcia i terminy związane z tematyką szkolenia. W dalszej części trener przedstawiał wyroby, zasady ich doboru i stosowania w zależności od rodzaju i stanu podłoża, między innymi farby do stosowania wewnętrznego, farby o przeznaczeniu specjalnym, narzędzia do malowania. W trakcie całej prezentacji z dużym profesjonalizmem udzielał wielu cennych porad praktycznych. Na zakończenie został przeprowadzony interesujący test na plamoodporność. W szkoleniu wzięli udział uczniowie kl. IIIaT, IIIbT oraz kl. II ZSZ. Młodzież miała okazję poznać produkty czołowego producenta farb i lakierów, zasady wykonywania powłok malarskich, właściwe stosowanie narzędzi malarskich. Po przeprowadzonym szkoleniu uczniowie otrzymali firmowe prezenty. Prezentacja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów, więc w ramach tego projektu odbędą się następne szkolenia.

Korzystając z okazji, chciałbym podziękować prowadzącemu szkolenie za bardzo ciekawe jego przeprowadzenie, a także kierownictwu FFiL ŚNIEŻKA za umożliwienie nam udziału w projekcie.

Jerzy Urbaniak
Koordynator projektu

link do zdjęć -> kliknij tu
Organizacja rekolekcji wielkopostnych 23-25.02.2015

1. Organizatorem rekolekcji wielkopostnych jest Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach.
2. Uczestnictwo w rekolekcjach jest obowiązkowe dla każdego ucznia Technikum nr 2 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1, który uczęszcza na lekcje religii rzymsko-katolickiej.
3. W rekolekcjach mogą uczestniczyć również uczniowie, którzy nie uczęszczają na lekcje religii  a wyrażają taką wolę.
4. Organizacja rekolekcji wielkopostnych:

czytaj całość »Wycieczka do Zakładu Ceramiki Budowlanej Wienerberger w Gnaszynie

19.01.2015r.uczniowie klasy IIIaT, IIIbT oraz IIbT wzięli udział w wycieczce do Zakładu Ceramiki Budowlanej firmy Wienerberger Polska sp. zo.o. w Gnaszynie k/Częstochowy. Wyjazd połączony był ze szkoleniem w zakresie nowej technologii murowania za pomocą zaprawy w piance POROTHERM DRYFIX. Na początku uczniowie wzięli udział w prezentacji multimedialnej, którą przeprowadził doradca techniczny ds. cegieł konstrukcyjnych i klinkierowych, a dotyczącej początków firmy, jej produktów oraz nowej techniki murowania. Następnie wszyscy zwiedzili zakład, gdzie zapoznali się z poszczególnymi etapami produkcji pustaków Porotherm, poczynając od składu surowca a kończąc na pakowaniu gotowych wyrobów. Po zapoznaniu się z przebiegiem produkcji nastąpiła prezentacja techniki Porotherm Dryfix na hali produkcyjnej. Po wstępnym przeszkoleniu każdy z uczniów miał możliwość murowania tą techniką, z czego skwapliwie skorzystaliśmy. W trakcie części praktycznej zostało przedstawione też przecinanie pustaków za pomocą pilarki elektrycznej. W tym działaniu uczniowie też próbowali swoich sił. Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu pełnili: mgr Ewa Gruca, mgr inż. Agnieszka Ziaja i mgr inż. Jerzy Urbaniak. W tym miejscu pragniemy podziękować kierownictwu i pracownikom firmy Wienerberger Polska sp.zo.o. za życzliwe przyjęcie i umożliwienie nam zwiedzenia zakładu.

Jerzy Urbaniak

zdjęcia -> kliknij tu

Turniej Budowlany Złota Kielnia

W sobotę 17stycznia 2015 r. odbył się w Gliwicach finał okręgowy XLIV edycji Turnieju Budowlanego Złota Kielnia. Do rywalizacji przystąpiło 134 uczniów z województwa śląskiego i małopolskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II ZSZ, Sebastian Brzozowski, Rafał Kadłubek i Sebastian Filipczak oraz uczniowie klasy III ZSZ, Kamil Baran i Szymon Wrodarczyk. Uczniowie ci startowali w następujących zawodach: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie w zakresie kwalifikacji: wykonywanie robót malarskich i tapeciarskich oraz montaż systemów suchej zabudowy i murarz-tynkarz w zakresie wykonywania robót murarsko-tynkarskich. Wyniki będą znane w późniejszym terminie.

Jerzy Urbaniak

zdjęcia -> kliknij tu

NASZ ZESPÓŁ NA MIĘDZYNARODOWYM TURNIEJU BUDOWLANYM

W dniach 04 i 05 grudnia 2014r. w Zespole Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu został przeprowadzony VI Międzynarodowy Turniej Budowlany. Patronat nad nim sprawował Starosta Raciborski a współorganizatorami byli: Wienerberger Polska, Akademia Technik Malarskich Dekoral Professional, KB BLOK - Czechy oraz Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu. W turnieju wzięło udział 11 drużyn dwuosobowych. Byli to uczniowie z Opawy (Republika Czeska), Cottbus (Niemcy) oraz dziewięć drużyn z Polski, w tym z naszej szkoły. Naszą drużynę tworzyli: Jarosław Zok z klasy III ZSZ i Paweł Peła z klasy II ZSZ. Uczniowie ci wykonywali praktyczne zadania konkursowe zgodnie z przygotowaną przez organizatorów dokumentacją. Wykonywano prace w czterech systemach: aplikacja systemu ociepleń Dekoral Professional, Porotherm Dryfix, Klinkier Terca oraz KB Blok. Komisja konkursowa oceniała dokładność wykonania, zachowanie kątów, wymiary konstrukcji, szerokość spoin, zasady wiązania oraz estetykę pracy. Osobno oceniano stosowanie zasad bhp .W klasyfikacji końcowej (decydowała suma punktów czterech konkurencji) nasz zespół zajął szóste miejsce i został wyróżniony. W rywalizacji o miano najlepszej drużyny w stosowaniu przepisów bhp nasz zespół zajął trzecie miejsce. Opiekunem drużyny był mgr inż. Jerzy Urbaniak.

zdjęcia -> kliknij tu
Zemsta

„…jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”, „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba” – to chyba najsłynniejsze cytaty, pochodzące z komedii Aleksandra Fredry, pt.: „Zemsta”.  16 stycznia br. uczniowie naszej szkoły już po raz czwarty przedstawili inscenizację fragmentów tego utworu, a widowisko skierowane było dla uczniów szkół gimnazjalnych, którzy licznie przyjechali do nas z czterech Gimnazjów: z Kamieńskich Młynów, z Kielczy oraz z Gimnazjum nr1 i 2 z  Tarnowskich Gór.

Spektakl bardzo podobał się gimnazjalistom, a cały zespół teatralny stanął na wysokości zadania, by godnie reprezentować Budowlankę. Wcześnie młodzież musiała nauczyć się sporej ilości tekstu, ćwiczyć dykcję, choreografię, przezwyciężyć tremę. I wszystko się udało – na występie nie było pomyłek, uczniowie potrafili poruszać się po scenie jak profesjonalni aktorzy, do tego wyćwiczone gesty, odpowiednia mimika, oryginalne kostiumy, to wszystko sprawiło, że mieliśmy tego dnia w szkole prawdziwy teatr.

W tym roku szkolny zespół teatralny „Arlekin” reprezentowali:


Dominik Kwarta – II a T - Cześnik Raptusiewicz

Damian Lisoń – II a T  - Rejent Milczek               -
Klaudia Topolewska – II a T - Klara
Marcin Kocot – I T - Wacław
Martyna John – II a T - Papkin
Dominika Goceł – IV a T - Podstolina
Adam Goździk – I T - Dyndalski
Olaf Michalik – II a T - murarz
Marcin Labus – I T - murarz
Stanisław Michlowicz – IV b T – obsługa techniczna
Dominika Cichoń – IV a T - zdjęcia
Natalia Bazan – I T – zdjęcia

Gratulujemy talentu i dziękujemy!

Zdjęcia -> kliknij tu
Siatkarskie rozgrywki

W listopadzie i grudniu nasza drużyna siatkarzy brała udział w międzyszkolnych zawodach.

Najpierw w ramach Powiatowej Uczniowskiej Ligi Siatkówki rozegraliśmy trzy spotkania – pokonaliśmy Gastronomik 2-0, a z ZST-U  i LO im. Sempołowskiej przegraliśmy 1-2.

W składzie na tych meczach byli: Chrzanowski Dawid, Ciupka Jakub, Klof Mateusz, Kosala Sebastian z II BT, Michalik Olaf, Wiktor Marcin z II AT, Labus Marcin z I T, Michlowicz Stanisław z IV BT, Czajka Wojciech, Ditrich Bartosz, Marczok Łukasz, Wojciechowski Michał z IV AT.


W grudniu rozpoczęły się rozgrywki o Mistrzostwo Powiatu w Siatkówce Juniorów, w których pokonaliśmy Brynek i LO Radzionków po 2-0 oraz ulegliśmy Kolejówce 0-2. Drużyna awansowała jednak do kolejnej fazy rozgrywek z drugiego miejsca w grupie i w styczniu rozegramy pojedynek o wejście do finałowej czwórki z ZSTiO, czyli Mechanikiem.

Tym razem szkołę reprezentowali: Chrzanowski Dawid, Ciupka Jakub, Klof Mateusz, Garczarczyk Bartosz z II BT, Pradelok Łukasz z III ZSZ, Labus Marcin, Kłaczka Adam z I T, Michalik Olaf, Wiktor Marcin z II AT.

Link do zdjęć -> kliknij tu.


Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej...

W naszej szkole już od wielu dni można było wyczuć magiczna atmosferę, a to za sprawą przygotowań do szkolnych jasełek. Wzruszającą świąteczną inscenizację wystawili  uczniowie klasy  I, II a, II b oraz III a technikum pod kierunkiem katechetki, pani Marii Matykiewicz.

W szkole od wielu dni trwała też zbiórka słodkości dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Przyjaźń” w Tarnowskich Górach.18 grudnia uczniowie wraz z opiekunami udali się do DPS-u ze świątecznym przedstawieniem.  Podarowali też mieszkańcom zebrane słodycze, własnoręcznie zrobiony stroik oraz kartkę świąteczną. Nie zabrakło pachnącej żywej choinki, która została podarowana przez właścicieli firmy Ogrodnictwo Kazimierowicz w Tarnowskich Górach.

Nasze wizyty w zaprzyjaźnionym DPS-ie to już wieloletnia tradycja, więc i w tym roku nie mogło być inaczej. To spotkanie okazało się niezwykle wzruszające,  były uśmiechy, ale i w wielu oczach zakręciła się niejedna łza.

Nasi uczniowie dostarczyli podopiecznym DPS-u wiele radości  i wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój.

Zdjęcia -> kliknij tu
« Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 Następne »

Content Management Powered by UTF-8 CuteNews

Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych
ul. Okrzei 3
42-600 Tarnowskie Góry

Sekretariat szkoły czynny: 8:00-15:00
tel./fax: (32) 285 28 24
e-mail: techbud@interia.pl
© Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych 2010. Wszystkie materiały na stronie są własnością szkoły, kopiowanie ich jest zabronione!